Správné zadání je půlka úspěchu

Zadání tvorby webu

Vědět, co chcete a požadujete zjednodušuje externím spolupracovníkům práci. Bez promyšleného zadání není cenová nabídka, ani web. Stáhněte si na konci článku pracovní listy, které vám pomohou utřídit si myšlenky a následně poptat profesionála se kterým vytvoříte úplné zadání webu.
Nemusíte znát všechno, s mnoha věcmi vám pomůže webař. Nepomůže vám ale se základními byznys otázkami - vy jste ten nejdůležitější člověk, který nejlépe ví, co ve vašem podnikání funguje / nefunguje a co platí / neplatí na vaše potenciální zákazníky (cílovou skupinu).

Jak se poptávka nepíše

Ze zkušeností vím, že klienti mají málo času. Proto se snažím celou spolupráci i poptávku maximálně zefektivnit. To ale nejde bez vašeho přičinění. Vytvořila jsem vám nezávazný poptávkový dotazník, který ušetří několik zbytečných e-mailů. Agentury většinou s klienty dělají workshopy a osobní setkávání. Nechají si to ale pořádně zaplatit, u webařů živnostníků, kteří pracují za třetinové ceny agentur se setkáte v drtivé většině případů s e-mailovou komunikací. Nejen, že je to efektivní (webař se může kdykoliv vrátit k informacím), ale také to chrání obě strany (nedochází k nejasnostem).

S čím se občas setkávám jsou tyto typy poptávek:

Ani z jedné takto napsané poptávky nic nezjistím. Protože nemám věšteckou kouli, a potenciální klient mi neřekl nic o sobě, své firmě, produktech, službách, cílech webu, funkcích, musím odepsat a zeptat se na vyšší jednotky otázek. Pokud by mi poslal vyplněné zadání webu, tento mezikrok bychom úplně přeskočili, já bych mu poslala cenovou nabídku a vše by bylo rychlejší. Nenechám vás tápat - stáhněte si pracovní listy.

Poptávka má své pravidla

Co když nemáte nic promyšleného?

Pokud poptáváte webaře, je důležité mít ujasněné:

Pokud vám tohle schází, ještě pro vás nenastal pravý čas na promyšlený web. Pokud ale nejste technický typ a přesto potřebujete j ednoduchou webovou vizitku pro začátek vašeho podnikání, nic vám v tom nebrání (můžete mě i tak kontaktovat).

PDF zdarma

Šup k informacím

Arrow

Jak se píše správná poptávka

"Dobrý den Hedvigo, potřebujeme vytvořit webovou stránku pro naši společnost X s.r.o., která funguje napříč celou ČR i SR, ta současná na adrese www... neplní naše cíle - nepřináší nám žádné nové poptávky a nikdo nestahuje brožury zdarma. Nelíbí se nám, že struktura webu je velmi nepřehledná (což zřejmě vede k tomu, že uživatelé ihned z webu odchází - pro konkrétnější analýzu bych Vás propojil s našim externím marketérem, který se nám stará o propagaci) a zastaralý nemoderní design. Cílem spolupráce je vylepšení struktury, nové texty (prosím, zajistěte z Vaši strany), design, aby web odrážel firemní naturel a uživatelé stahovaly brožury a objednávali naše služby. Co požaduji zachovat je logo a firemní barvy. Ostatní grafické prvky včetně fontu lze měnit. Konkrétní informace o naši firmě, naši vizi, příběh a o tom, co nabízíme zasílám v příloze v dokumentu "Firma a služby". Pro koho naše služby děláme Vám zasílám v dokumentu "Cílová skupina".

Funkce webu: slovenská jazyková mutace, obyčejné kontaktní formuláře (na straně Kontakt a na straně Služba XX s tím, abychom rozeznali, z jaké stránky k nám poptávka dorazila). Dále stažení brožur - některé bez e-mailu, některé s (specifikováno v dokumentu "Firma a služby"). V současnosti používáme Mailchimp, ale nebráníme se jinému systému. Případně, že zůstane u Mailchimp prosím o revizi nastavení, aby vše bylo správně a funkční. Nově bychom chtěli přidat blog (3 blogové články jsou napsány, dodáme poté) - rubriky budou pro začátek jenom 2, tudíž není potřebné nějaké složitější filtrování.

Náš web máme nakódovaný na míru, což nám neumožňuje psát články, potřebujeme redakční systém, který bude pro naše externí redaktory snadný.

Mé jméno je YY YY a jsem jednatelem společnosti, který bude mít na starosti i spolupráci s Vámi. V rámci revizí mi bude k dispozici náš interní programátor pro testování funkčnosti (revize Vám následně zašlu, není nutná komunikace s programátorem z Vaší strany).

Náš rozpočet je 75 000 Kč s ideálním dodáním webu do 00.00.202X. V případě nenadálých změn v rámci tvorby webu, počítám s navýšením rozpočtu o vícepráce. Počítám s dlouhodobou spolupráci s Vámi i po vypuštění webu. Máme zájem o dlouhodobou technickou údržbu webu a i správu webu na ad-hoc úpravy. Plánujeme v příštím roce spustit větší reklamní kampaně, a budeme potřebovat spolehlivého člověka, který bude vytvářet přistávací stránky a další.

Na Vašich stránkách jsem si četl veškeré informace pro klienty i OP. Se vším jsem srozuměn a souhlasím.

Děkuji a hezký den,
Jméno a příjmení ,,Přijde vám to jako velké vypisování? Že toho "prozradíte" na první dobrou mnoho? Ale kdeže... tohle je to, co potřebujeme. Pokud si nejste jistí, zda má dodavatel volnou kapacitu, začněte první e-mail slovy:

"Dobrý den, chci se zeptat, zda máte volnou kapacitu na vytvoření firemního webu s funkcemi jazykové mutace, blogu, kontaktních formulářů a stažení brožur za e-mail, do konce 00.00.202X? Pokud ano, dovolil bych si Vám zaslat poptávku s více informacemi. Děkuji Vám. Jméno Příjmení."

Tímto eliminujete ztrátu času z vaši strany a píšete pouze těm, kteří mají čas na váš projekt.
Dlouhá poptávka následně řekne dodavateli vše, co potřebuje vědět ohledně nacenění webu, neboť mu zašlete v dokumentech veškeré informace. Vy ihned dostanete cenovou nabídku. Nejsou potřebné žádné mezikroky, nic se zbytečně nenatahuje. Nepinkáte si jeden e-mail za druhým. Nepřijde vám to jako win-win pro obě strany? Mě naprosto!

Pokud bych dostala takto strukturovanou, jasnou, věcnou, smysluplnou a promyšlenou poptávku, byl by to klient, kterého bych si hýčkala jako v bavlnce a spolupracovala s ním, i kdyby se stalo nečekané a musela zdolat hory a doly. Beze srandy.

Jak se píše poptávka pro levnější web

"Dobrý den Hedvigo, jsem podnikatelka a věnuji se těmto službám: .... (konkrétní pojmenování). Své služby nabízím ve městech: ...., ale i online. V současné chvíli mám jen jednoduchý, mnou vytvořený web na webnode www.... Chtěla bych profesionálnější řešení, vyladěný design, líbí se mi tento web www... protože... Ve své práci jsem empatická, citlivá,... pracuji s touto cílovou skupinou: .... a řeším jim tento problém..., pro cílovku je důležité.... proto i web by měl odrážet tyto hodnoty...., kterými disponuji. V současné chvíli poptávám pouze služby, ale do roka bych chtěla nabízet i online kurzy, takže web by měl být na další rozvoj uzpůsobený. Nyní potřebuji blog, již mám napsané 3 články, které Vám následně zašlu, včetně názvů rubrik. Dále nějaký úvod, stránky pro každou službu (kterou jsem vyjmenovala výše), časté dotazy, kontakt ideálně s kontaktním formulářem. Chtěla bych poradit ohledně toho, jak řešit konzultace - nechám si od vás poradit, neboť se v tom nevyznám. Zda to lze řešit přímo na webu, nebo přes rezervační systém třetích stran. V případě, že by se vybral systém třetích stran, v současné chvíli preferuji zdarma, neboť konzultace nabízím krátce a nevím, zda u nich zůstanu. Dále jsem napsala jednu elektronickou knihu, která slouží pro mé klienty a bude placená. Odkaz na zakoupení pošlu jen konkrétnímu člověku, vzhledem k tomu, že jsem si nastavila tento systém, nebudu požadovat platební bránu, pouze platbu převodem. Nechám si poradit, jaké řešení by bylo nejlepší.

Můj rozpočet je do 35 000 Kč. Pokud by rozpočet nestačil, lze něco vypustit (konkrétně...) a následně za půl roku by se funkce dodělala. Rozpočet je včetně copywritingu - ten zajištěný nemám. Logo v této fázi není pro mě důležité, postačí jednoduché textové. Termín vypuštění by byl ideálně 00.00.202X.

Následně bych chtěla údržbu webu. Chtěla bych umět psát články - prosím o zaučení do redakčního systému. Občas budu potřebovat vyměnit nějaké textové informace na webu - prosím informaci, zda je tohle možné a zda mě zaučíte. Další, větší úpravy bych směřovala Vám.

Na Vašich stránkách jsem si četla veškeré informace pro klienty i OP. Se vším jsem srozuměna a souhlasím.

Děkuji a hezký den,
Jméno a příjmení ,,Na web do 40 000 Kč dostávám poptávky nejčastěji. A platí to stejné, jako u fiktivního klienta výše - s takovou poptávkou byste byli sen každého dodavatele (mluvím za živnostníky, ne agentury) a pokud je dodavatel solidní, bude po vašem pracovním boku. Můžete se na něj maximálně spolehnout a budete pro ně priorita.

Jak se píše poptávka pro levný web

"Dobrý den Hedvigo, píši Vám s poptávkou vytvoření nového webu pro náš apartmánový dům v obci .... Dům jsme jako investici koupili minulý rok a chceme nabízet ubytování turistům, kteří..... Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o jeden apartmán, nepotřebujeme nic noblesního, ani nějaké větší rezervační funkce. Stačí nám krátké představení apartmánu a jeho vybavení, informace o okolí, kontaktní formulář s jménem, datem příjezdu / odjezdu, zaškrtávací políčka ...., rezervace tedy budeme vyřizovat ručně. Texty máme hotové a fotografie nachystané.

Rozpočet máme do 17 000 Kč a potřebujeme web co nejdříve, ideálně do dvou, max třech týdnů, neboť nám začíná sezóna a budeme rozdávat letáky na blížící se akci cyklistů.

Prosím o informace, zda je údržba nutná? V případě jak lze vyřešit poptávku rezervace na statickém webu bez nutnosti údržby? Informace budou neměnné a v případě, že bychom potřebovali změnit fotografií nebo číslo, ozval bych se Vám.

Na Vašich stránkách jsem si četl veškeré informace pro klienty i OP. Se vším jsem srozuměn a souhlasím.

Děkuji a hezký den,
Jméno a příjmení ,,

Weby do 20 000 Kč jsou většinou statické, anebo dynamické (na Wordpressu) za použití šablony, nebo převedení z grafického návrhu. U statických webů je kontaktní formulář složitější, neboť vyžadují PHP (většinou statické weby hostuji na serverech bez PHP, jsou velmi levné a dostačující), ale lze využít kontaktní formuláře třetích stran. Tudíž ani tady není žádný problém.

Nejsem obchodník s banány. Doporučím vám takové řešení, které je pro vás výhodnější teď, i v budoucnu. Někdy opravdu stačí jednoduchý web, nebudu vám "prodávat" načančanou krásu, kterou ve skutečnosti nepotřebujete a nevyužijete, jen pro můj vyšší profit.